ŽS Voničky

 

 

„Zpívání pro radost duše“

 


Vznik našeho ženského sboru Voničky ze Šardic se datuje do června 2014, kdy jsme zpívali na Folklorním festivalu v Šardicích, v pásmu Slováckého krůžku ze Šardic. Myšlenka založit ženský sbor a začít zpívat vznikla vlastně už dávno, kdy jsme si vždy po nějaké náhodné akci s děvčaty říkali, že bysme se mohli dát dohromady a zkusit to.  Pak jsme se ale zase vrátili do všedních dnů a tak nějak to vyšumělo do prázdna. Velmi silným impulsem se pro nás stal právě festival v Šardicích, kdy nás společné zkoušky a zpívání stmelili a od nápadu k realizaci už byl jen krůček. 

Naše vůbec první vystoupení se uskutečnilo mimo hranice obce, a to na „Předhodovém zpívání mužských sborů“ v Tasovicích. I pro „Mužáky z Tasovic“ to byla premiéra, protože tuto akci pořádali poprvé a nutno říci, že ji organizačně zvládli na výbornou. Popisovat atmosféru přeplněného sálu, praskajícího ve švech ani není možné popsat – musí se to prožít. Byl to pro nás nezapomenutelný folklorní zážitek a současně velká inspirace a motivace. Na domácí půdě jsme se pak zúčastnili „Zpívání u vánočního stromu“, kde vládla velmi příjemná a krásná vánoční atmosféra. Letošní rok jsme zahájili vystoupením na „Předfašaňkovém zpívání mužských sborů“ ve Vacenovicích. Byla to opravdu „velká“ akce, protože se jí zúčastnilo 15 sborů, včetně dvou ženských, a to místních Marijánek z Vacenovic a našeho sboru. 

Na Letošní rok jsme již dostali pozvání na několik akcí, tak doufáme, že se zadaří, abychom se jich mohli zúčastnit. Zpíváme v tomto složení: Pavlína Horáková, Markéta Ištvánková, Miroslava Jankůjová, Hana Kopřivová, Kateřina Lesovská, Milena Ronková, Markéta Vašíčková, Hana Švandelková a Věra Šnajdrová. 

Jak napovídá titulek tohoto článku, zpíváme především pro radost duše a proto, abychom tento svět učinili alespoň na chvilku hezčí, než je. Při setkáních na vystoupeních nejde jen o zpěv samotný, ale především o setkání lidí, kteří mají stejný cíl – přinést radost a potěšení do všedních dnů. Myslím si, že pokud se lidé scházejí za takovým krásným účelem a zpívají z duše pro duši a s úsměvem na rtu, pak se rodí optimismus a veselá mysl, které je pro každého z nás jistě třeba. Jsme sice na samém počátku našeho zpívání a zatím jsme se zúčastnili pár akcí, ale jedno vím už nyní – je velmi důležité folklorní setkání a akce podporovat a v hojné míře se jich účastnit, protože to, čím žijeme, tedy folklorem a tradicí, je odkaz a dar, který můžeme zhodnotit a předávat ostatním. Je to vizitka nás všech, jak se o dary, které jsou nám svěřeny, staráme a pečujeme. Na závěr chci poděkovat všem, kteří nám fandí a všem, kteří nás jakkoliv podporují, protože bez podpory a pochopení to jde jen stěží.